Strefa czasowa: UTC

[ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Czy piesi powinni mieć w Polsce bezwzględne pierwszeństwo nad samochodami?
PostNapisane: 27 maja 2013, o 21:01 

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wydaje mi się jednak, że nie. Zarówno piesi, jak i kierowcy powinni na drodze współpracować. Tam, gdzie są wyznaczone miejsca mogą swobodnie przechodzić, z drugiej strony jednak karygodne jest przebieganie tuż przed maską auta, gdyż wtedy bardzo łatwo o tragedię. Wprowadzenie takiego zapisu w prawie przyczyniłoby się do rozzuchwalenia pieszych, a co za tym idzie do zwiększonej liczby wypadków. Wtedy jednak byłoby już za późno na weryfikację.

Tytuł: Re: Czy piesi powinni mieć w Polsce bezwzględne pierwszeństwo nad samochodami?
PostNapisane: 29 maja 2013, o 10:00 

Jest to temat do większej dyskusji. Myślę, że jest dobrze tak jak jest, gdyby niektórzy kierowcy respektowali prawa, które np. nakazuje ustąpienie pierwszeństwa pieszym po skręcie. Jest to dość często spotykane. piesi nie mogą przejść przez pasy, bo kierowcy wszędzie się spieszą i nie reskeptkują praw pieszych. To jest tylko przykład, gdyby się zastanowić i poobserwować znalazło by się ich więcej.

PostNapisane: 29 maja 2013, o 18:17 

Na pasach oczywiscie, że tak ale poza juz nie bo za dużo wypadków by było. Większość kierowców nie zwraca zbytnio uwagi na pieszych, tak samo jak i motocyklistów olewaja... wiem to z wlasnego doświadczenia i obserwacjii, nie raz sie zdażyło, że samochod prawie po stopach mi przejechal jak szedłem krawędzia ulicy bo chodnika nie było i widziałem mnustwo razy jak inni kierowcy prawie potracaja motocyklistów. Moim zdaniem nie powinni mieć bo wydaje mi sie, że to skonczyłoby sie tragedią.

PostNapisane: 30 maja 2013, o 17:19 

Uważam, że piesi nie powinni mieć bezwzględnego pierwszeństwa przed samochodami, ponieważ w miastach jest bardzo dużo pieszych, którzy powodować mogliby korki uliczne bądź tłok. Poza tym świadomość pierwszeństwa sprawiłaby, że pieszy w ogóle nie uważałby na nadjeżdżający samochód. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest sygnalizacja świetlna, która kieruje pierwszeństwem i do której wszyscy uczestnicy ruchu muszą się dostosować.

PostNapisane: 1 cze 2013, o 17:30 

Piesi nie powinni mieć bezwzględnego pierwszeństwa, gdyz nie umiejętnie przechodzą przez ulicę, nie patrzą czy jedzie samochód. Wiele wypadkow jest z winy pieszych, a kierowcy maja z tego powodu problemy, bo podobno kierowca powienien patrzec czy nikt nie wychodzi na ulice, ale wiecej widzi ten co idzie pieszo i ma czas sie rozejrzec niż ten co jedzie 70 km/h i ma duzo mniej czasu na ogladanie sie czy nikt nie wychodzi mu pod kola. Ewentualnie na przejsciu dla pieszych straz miejska nie powinna dawac mandatow za przejscie na czerwonym bo czasami nie ma sensu stać i czekać zanim sie zmieni swiatlo, gdy żadne auto nie jedzie

PostNapisane: 3 cze 2013, o 06:07 

Uważam, że jest to ani dobry, ani rozsądny pomysł. Patrząc teraz przez pryzmat tego, że rowerzyści włączający się do ruchu w mieście, posiadający przy tym pierwszeństwo w większości sytuacji sprawia, że całość przejazdu samochodem wygląda flegmatycznie i często przejazd z jednego punktu do drugiego zajmuje zbyt wiele czasu, ale ten problem na dzień dzisiejszy załatwia masa ścieżek rowerowych w większych miastach. Natomiast jeśli chodzi o pieszych to ta sprawa wygląda w Polsce dobrze, jest wiele chodników, szlaków, z których pieszy może korzystać. Sygnalizacje świetlne, przejścia podziemne - to kolejne argumenty świadczące o tym, że piesi mają swój "ruch uliczny", który z moich obserwacji podczas kierowania autem w większych miastach wygląda dobrze. W miejscach, gdzie właśnie sygnalizacji świetlnej nie ma, kierowcy bardzo często przepuszczają pieszych (w końcu taki jest ich obowiązek), więc nie uważam, że taki przepis jest w Polsce potrzebny.

PostNapisane: 3 cze 2013, o 11:01 

Jestem przede wszystkim kierowcą, ale także pieszym i nie uważam, aby piesi powinni mieć bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami. Jeśli grupa przechodniów zaczęła przechodzić przez przejście, to samochody powinny bezwzględnie ją przepuścić, natomiast jeśli jedzie grupa pojazdów, to piesi powinni poczekać, aż ona przejedzie. W szczególnych przypadkach, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo pieszych, należy takie przejście odpowiednio oznakować, aby piesi mieli bezwzględne pierwszeństwo lub zainstalować sygnalizację świetlną, ewentualnie sterowaną przez pieszych poprzez naciśnięcie przycisku umieszczonego na sygnalizatorze.

PostNapisane: 3 cze 2013, o 13:57 

Uważam, że piesi nie powinni mieć bezwzględnego pierwszeństwa nad samochodem. Gdy pieszy wchodzi na przejście dla pieszych powinno Mu się ustąpić pierwszeństwa. W innych przypadkach samochód ma pierwszeństwo. Gdyby piesi mieli bezwzględne pierwszeństwo nad samochodem często by to wykorzystywali. Byłoby mnóstwo wtargnięć na przejście w ostatniej chwili (bo mieliby pierwszeństwo i nie zwracaliby uwagi na samochody), a przy tym wiele wypadków - niestety także śmiertelnych.

PostNapisane: 1 wrz 2013, o 07:21 

Nie wiem, na czym miałoby polegać to "bezwzględne" pierwszeństwo, ponieważ już teraz przecież mają pierwszeństwo przechodząc po pasach. Niestety, w Polsce panuje zasada "jestem większy to nie ustąpię", dlatego też kierowcy aut tak czy inaczej nie respektują pierwszeństwa pieszych. Zamiast wprowadzać jakieś bezwzględne pierwszeństwo, zacząłbym od ustawiania patroli przy przejściach dla pieszych. Jeśli samochód nie ustąpi czekającemu pieszemu - mandat za wymuszenie pierwszeństwa. Myślę, że w takiej sytuacji wystarczy miesiąc lub dwa takiej akcji na całą Polskę i społeczeństwo zacznie w końcu respektować ten przepis.

PostNapisane: 2 wrz 2013, o 11:29 

To wszystko zależy od sytuacji. Są specjalnie dla nich wyznaczone miejsca, w których mają bezwzględne prawo pierwszeństwa, praktycznie na każdym kroku, po 4 przejścia na każdym skrzyżowaniu, przy każdych światłach. My jako kierowcy zawsze musimy być zorientowani na drogach, zawsze czujni, natomiast wielu pieszych w ogóle tego nie zauważa, mimo tego, że do przejścia ma 2 metry, najczęściej niespodziewanie wyskakuje przed nim na ulice, stwarzając zagrożenie dla siebie i kierowców. Jak wprowadzić w prawie bezwzględne pierwszeństwo pieszych nad samochodami, skoro tak wielu z nich postępuje bezmyślnie w najprostszych sytuacjach?

[ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC